Wydział Sportu

Działa na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, w tym koordynuje zadania dotyczące w szczególności sportu młodzieżowego, sportu osób niepełnosprawnych, wspiera merytorycznie i finansowo organizację szkolenia sportowego oraz programy sportu powszechnego i popularyzujące różne dyscypliny. Wspiera organizację imprez sportowych i rekreacyjnych – w szczególności o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym oraz działania wpływające na rozwój i promocję sportu, w tym również współpracę międzynarodową w tym zakresie.

Wydział prowadzi zadania wspierające rozwój karier uzdolnionych sportowców poprzez  realizację programu stypendialnego za wysokie osiągnięcia sportowe oraz prowadzi sprawy związane z ustanowieniem i przyznawaniem nagród za wybitne wyniki sportowe Dolnoślązaków.

Do zadań wydziału należy opiniowanie wniosków o nadanie odznaczeń resortowych oraz wyróżnień za szczególne osiągnięcia w działaniu na rzecz kultury fizycznej.

Wydział opracowuje autorskie regionalne programy na rzecz rozwoju sportu, w tym bazy sportowo-rekreacyjnej i rozwoju karier sportowych oraz określa źródła ich finansowania.

W ramach działań wydziału prowadzone są otwarte konkursy ofert na realizację zadań szkoleniowych, programów sportu powszechnego „Sprawny Dolnoślązaczek”, „Umiem pływać”, wsparcia imprez sportowych, modernizacji bazy sportowej w regionie. W realizacji tych działań Wydział współpracuje z  dolnośląskimi związkami sportowymi, gminami, organizacjami pozarządowymi oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki w zakresie szkolenia, upowszechniania i popularyzacji sportu

Ważnym zadaniem są programy rozbudowy infrastruktury sportowej na Dolnym Śląsku, finansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego, w tym  program budowy małych przyszkolnych krytych pływalni „Dolnośląski Delfinek” . Dla młodych pływaków wybudowano już sześć krytych pływalni: w Twardogórze, Strzegomiu, Chocianowie, Głuszycy, Górze i Kątach Wrocławskich, a wkrótce zostaną otwarte kolejne „delfinki”.

Nowa hala lekkoatletyczna

Do tej pory dolnośląska królowa sportu nie miała dachu nad głową, a mimo to mogła się szczycić ogromnymi sukcesami, choćby rekordem świata męskiej sztafety 4×400,w dużej mierze zbudowanej z wrocławskich sportowców. Właśnie z myślą o nich we Wrocławiu powstanie hala do lekkiej atletyki z prawdziwego zdarzenia. To pierwszy taki obiekt w naszym województwie, gdzie niezależnie od pory roku będą prowadzone szkolenia i zawody w konkurencjach lekkoatletycznych. Obiekt powstanie dzięki współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wrocław, 1. Klubu Sportowego Ślęza Wrocław, a także Polskiego i Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Dolnośląskie Centrum Sportu Polana Jakuszycka

Na Polanie Jakuszyckiej, słynącej z Biegu Piastów, budujemy jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków do uprawiania narciarstwa biegowego i biathlonu. Nowoczesny budynek z zapleczem do organizacji zawodów światowego formatu będzie na co dzień służył także biegającym rekreacyjnie oraz turystom. Podziemny parking, przystanek kolejowy, przebieralnie, poczekalnie,wypożyczalnia sprzętu i punkty gastronomiczne funkcjonować będą zimą, a także latem, gdy Polaną zawładną miłośnicy trekkingu, rowerów i nartorolek.

Close Search Window